Brama rzymska i hellenistyczna, agora
Kasy
Po przejściu przez kasy, Idąc zgodnie z trasą na północ, dojdziemy do bramy zewnętrznej (lub głównej) wzniesionej przez Rzymian w IV w. Wraz z nią wybudowali oni ciąg murów, poszerzając granice miasta, ...
... które okolone było wcześniejszymi, hellenistycznymi murami z monumentalną bramą widoczną w oddali.
Rzymska Brama - opis
1. u dołu - brama Rzymska, 3. Brama Hellenistyczna
Brama z zewnątrz była ozdobiona skąpymi płaskorzeźbami, natomiast od wewnątrz bardzo bogatymi, a dodatkowo stały tam w niszach statuy bóstw i cesarzy.
Resztki reliefów, posągów i fryzów są ułożone tuż za bramą po lewej i prawej stronie.
Resztki reliefów, posągów i fryzów
Od bramy rzymskiej do hellenistycznej (wewnętrznej) poprowadzone były mury z propylonami (ozdobnymi wejściami) mniej więcej pośrodku ich długości. Przez lewy propylon wchodziło się do imponującego kompleksu rzymskich łaźni [w głębi]. Pośród ruin można podziwiać system podłogowego ogrzewania wody - co dokładnie obejrzymy na następnym filmie slajdowym
Kompleks rzymskich łaźni
Po prawej stronie od wejścia do Miejskich Łaźni są pozostałości jednej z kilku fontann (Nimfeum)
Nimfeum - fontanna przy Łaźniach
Detale z płyt przy fontannie
Fontanna
Ogromna brama wewnętrzna (lub hellenistyczna) powstała ok. III w. p.n.e.
Pomiędzy okrągłymi wieżami wchodziło się lub wjeżdżało przez portal na dziedziniec w kształcie podkowy. Dalej przez piętrową bramę z trzema portalami wkraczało się na główną ulicę miasta.
Brama Hellenistyczna - opis. Naokoło dziedzińca, w jego murach, znajdowały się nisze mieszczące posągi bóstw i znaczniejszych obywateli miasta. Niektóre zachowane bazy informują poprzez inskrypcje, że posągi przedstawiały m.in. kilku legendarnych założycieli miasta (jak np. Mopsos i Kalchas).
Rzymianie wystawili tutaj też co najmniej dwa posągi członkom słynnej z wielu inskrypcji rozrzuconych po mieście rodziny Planciusza Warusa, który był senatorem za cesarza Nerona (połowa I w.). Jego żona Plancia Magna była najwyższą kapłanką tutejszej świątyni Artemidy.
Łożyła ona na wiele wspaniałych budowli pergameńskich. Jej posąg był umieszczony w jednej z nisz w bramie zewnętrznej (dzisiaj podziwiać go można w muzeum antalijskim). Również jej grobowiec znajduje się nieopodal bramy, na południowy wschód od portalu.
Na wschód od bramy wewnętrznej widać dawną agorę. Boki miały długość ok. 75 m i każdy otoczony był portykiem, przy których znajdowały się sklepy.
Pośrodku agory stała niewielka okrągła świątynia (tzw. tolos) dedykowana prawdopodobnie Hermesowi. Jej zadaszenie dźwigało 16 marmurowych kolumn. Agora powstała w IV w.
Obok bramy zewnętrznej znajdziemy jeszcze pozostałości bizantyńskiego kościoła (w głębi).
Bizantyjska bazylika
Agora
Druga Łaźnia miejska
Łaźnia, ciąg dalszy
Pozostałości marmuru w łażni
"L" -- Główna ulica (o długości ponad 400 m, a szerokości 20 m), po której bokach ciągnęła się wspaniała kolumnada, wiodła od bramy wewnętrznej (hellenistycznej) do stóp wzgórza z akropolem przed którym jest nawspanialsza w mieście ozdobna fontanna - nimfeum - (II w.).
Całkowita ilość zdjęć:
79
| Ostatnia aktualizacja:
30.05.09 19:58
| Wygenerowane przez
JAlbum
&
Chameleon
|
Pomoc